Výsmech! hanba! diskriminácia!

Autor: Tibor Maťaš | 11.11.2015 o 21:57 | (upravené 12.11.2015 o 13:21) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1322x

Ministrovi školstva, vedy, výskumu a športu sa opakovane niečo mimoriadne podarilo. Oznámil, že bude rozdeľovať odmeny učiteľom, ale nie všetkým. 

V utorok 10. novembra 2015 Minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler s veľkým úsmevom oznámil verejnosti, že vyčlenili pedagógom finančné prostriedky na mimoriadne odmeny. Doslova povedal: „Tieto prostriedky sa nám podarilo nájsť v spolupráci s ministrom financií. Viem, že 100 eur pred sviatkami zmizne v domácnosti veľmi rýchlo, ale bol by som rád, keby to verejnosť pochopila ako jasný signál, že na finančnú situáciu učiteľov myslíme.“ Tento počin by mohol byť chvályhodný keby nebol zároveň výsmechom, hanbou a diskrimináciou pre všetkých zamestnancov školstva.

Prečo výsmechom? Lebo touto sumou všetkých pracujúcich pedagógov  dostalo na úroveň dôchodcov, ktorí si kupuje vianočnou almužnou. Uvedomme si, že po odpočítaní dane a odvodov vychádza na jeden mesiac suma necelých 7 /slovom: sedem/ eur. Naozaj krásna suma, ktorú si pedagógovia zaslúžia. Keby ministerstvo zvýšilo mesačný plat v školstve o 100 eur tak sa ešte ani vtedy platovo nevyrovnáme priemeru európskej únie. Ale za takýto krok by bolo možne ministra pochváliť.

Prečo hanbou? Lebo odmeny nedostanú všetky školy a školské zariadenia. Odmeny dostanú len učitelia škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, VÚC, cirkevných a súkromných zriaďovateľov. Teda učitelia v materských školách, v základných umeleckých školách a centrách voľného času nemajú na túto odmenu nárok. Teda podľa kritérií ministerstva. V preklade to znamená, že ministerstvo naznačilo učitelia materských škôl, základných umeleckých škôl a centier voľného času vykonávajú menej cennú prácu ako učitelia základných a stredných škôl. Pán minister, vyskúšajte si túto prácu a zistíte ako obrovskú chybu robíte, keď pedagógov vo vašom rezorte takto kategorizujete.

Prečo diskrimináciou? Lebo minister neurobil rozdiel len medzi jednotlivými školami, ale rozdiel robí aj medzi zamestnancami každej školy. V škole odmeny dostanú učitelia, nedostanú ich vychovávatelia v školských kluboch, ktorí sú tak isto pedagogickými zamestnancami a odmenu nedostanú ani nepedagogickí zamestnanci školy - hospodársko-ekonomickí pracovníci, kuchárky, upratovačky, školníci.... Na jednej strane takéto rozdiely robia zlú krv v školských kolektívoch a na druhej strane sú nepedagogickí zamestnanci práve tí, ktorí majú na školách najnižšie mzdy a potešilo by ich každé euro k výplate. Znevažovať prácu nepedagogických zamestnancov je veľká chyba. Ako riaditeľ školy som často používal nasledovné porovnanie – keď ja ako učiteľ neodučím poriadne hodinu nikto na to nepríde. Ak upratovačka neuprace hneď to každý vidí, ak kuchárka pokazí obed hneď to každý cíti. Preto sú títo zamestnanci neoddeliteľnou súčasťou našich škôl a vytvárajú prostredie pre výkon učiteľského povolania.

Týmto rozhodnutím Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu dostalo do ťažkej situácie zriaďovateľov škôl a školských zariadení – samosprávne kraje, mestá, obce, neštátnych zriaďovateľov. Oni musia hľadať finančné prostriedky na odmeny školských zamestnancov a musia suplovať úlohu štátu. Keď minister v roku 2013 prvýkrát pridelil odmeny hore uvedeným spôsobom považovali sme to za omyl, keď to isté urobil vlani tak sme si mysleli, že je nepoučiteľný a nepočúva hlas verejnosti, keď to urobil po tretíkrát za sebou tak je to prekročenie všetkých hraníc slušnosti a vzorový prejav ignorancie moci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?