Okradli sme vás. Prepáčte!

Autor: Tibor Maťaš | 18.10.2015 o 21:19 | (upravené 18.10.2015 o 22:00) Karma článku: 8,55 | Prečítané:  2003x

Všetci, pedagogická verejnosť ale aj rodičia netrpezlivo očakávali aký postoj zaujme minister školstva k problematike zberu osobných údajov o rodičoch.

Zbojnícke družiny v minulosti pri stretnutí miesto pozdravu vítali pocestných vetou: “ Život alebo peniaze!“ Možno im to odpustiť lebo asi nepoznali iný spôsob začiatku komunikácie, keďže do školy nechodili.

Minister školstva si osvojil podobnú rétoriku: „Dajte nám život, teda osobné údaje alebo peniaze, teda tie školy, ktoré databázy nenaplnia budeme pokutovať. Túto tézu potvrdil minister, keď sa učiteľom a školám ospravedlnil a zároveň odkázal, že bude hľadať spôsoby ako údaje o rodičoch získať a školy, ktoré údaje do Rezortného informačného systému neposkytli, budú pokutovať. Minister: „Tam kde nie sú zdokladované objektívne dôvody sme schopní pristúpiť k pokutám.“ Pánovi ministrovi veríme, veď vidíme čoho je schopný. Keď pozná iné spôsoby získania osobných údajov tak, načo obťažovali rodičov dotazníkom a dostali učiteľov do nepríjemných, konfliktných situácií.

Údaje do Rezortného informačného systému poslalo 6893 škôl, 1375 škôl údaje neodoslalo. Osobné údaje poskytlo viac ako 109 tisíc rodičov, pri porovnaní týchto údajov so systémom ministerstva vnútra sa zhodovali v 4 percentách.

Vo svojom vystúpení nie že by priznal, že údaje boli vyžadované neoprávnene. Takýto postup zberu osobných údajov nie je podľa Úradu na ochranu osobných údajov SR v súlade so zásadami spracúvania osobných údajov v zmysle zákona o ochrane osobných údajov.. Nevysvetlil ani dôvody zberu osobných údajov. Ospravedlnenie: “Ospravedlňujem sa učiteľom a riaditeľom škôl, že sme ich dostali do nie celkom šťastnej situácie“, smeroval ku školám, na rodičov zabudol alebo ich úmyselne ignoroval. Rodičom sa za úradné šikanovanie, obťažovanie neospravedlnil. Prečo? To je otázka na ministra.

V minulosti, v rozvinutej socialistickej spoločnosti bolo zisťovanie osobných údajov o obyvateľoch samozrejmosťou. Potrebovali ich ku škatuľkovaniu občanov. Vracia sa do našej spoločnosti minulosť? Pevne verím, že nie. Pánovi ministrovi, do budúcnosti odporúčam zaradiť do zberu požadovaných osobných údajov ďalšiu kolónku: členstvo v strane a ďalších organizáciách. Takúto informáciu určite dokáže vhodne využiť.  

Ospravedlnenie sa zo strany ministra by, s obrovskou dávkou pochopenia, bolo možné akceptovať keby išlo o omyl alebo neúmyselne spôsobené problémy. V tomto prípade to tak nie je. K zberu osobných údajov bol zmenený zákon a teda celý proces bol pripravovaný a cielený. S tým rozhodnutím súvisia hodiny zbytočnej práce v školách i rodinách a množstvo konfliktov medzi školou a rodinou.

Problematika zberu citlivých osobných údajov nekončí. Pán minister verejnosti odkázal: „Pre nás je životne dôležité aby Rezortný informačný systém začal fungovať“. Ten Rezortný informačný systém, ktorý stál bezmála 13 miliónov eur.  Zákon totiž školám ďalej ukladá povinnosť pravidelnej aktualizácie registra k poslednému dňu v mesiaci a preto problém bude vyriešený len vtedy, keď bude táto povinnosť zrušená.

Takže záverečný sumár kauzy zberu osobných údajov je nasledovný:

  • ministerstvo bude hľadať spôsoby ako získať osobné údaje,
  • v napĺňaní Rezortného informačného systému sa bude pokračovať
  • ak sa školy chcú vyhnúť plateniu pokuty musia dokázať, že pre nezaslanie údajov mali objektívne dôvody

Jednoducho povedané: ospravedlňujeme sa, ale pokračujeme ďalej a aj tak dosiahneme svoje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?