Pán minister načo sú Vám moje osobné údaje ?

Autor: Tibor Maťaš | 14.10.2015 o 18:15 | (upravené 15.10.2015 o 20:47) Karma článku: 9,25 | Prečítané:  1610x

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vypracovalo v roku 2008 zákon, ktorého viaceré state sú v rozpore s obyčajnou logikou. V septembri kvôli takémuto zneniu § 157 školského zákona obťažujú aj rodičov školopovinných detí.

Obťažujú a vyžadujú niečo čo je v rozpore, nie len so zdravým rozumom ale aj s ochranou osobných práv. Ministerstvo s odvolaním sa na tvorbu Centrálneho registra pýta od rodičov osobné údaje. Odhliadnuc od toho, že týmto rezort školstva zaťažuje školy novou byrokraciou, úspešne tají aj to načo zbiera tieto citlivé informácie a ako chce tieto údaje využiť. Na túto otázku minister  odpovedal, že všetko potrebné je uvedené v zákone a školy dostali metodický pokyn a upozornenie je aj v Pedagogicko-organizačných pokynoch na školský rok 2015/2016. Milí rodičia rozšírme si svoje knižnice o túto literatúru aby sme nemohli byť obvinení neznalosťou zákona. Hlavne, že pán minister dôkladne pozná zákon o ochrane osobných údajov. Pán minister my rodičia Vám odporúčame rozšírte si svoju knižnicu o tento zákon.

Konečne reagoval aj Úrad na ochranu osobných údajov SR a dospel k tomuto názoru:“ školy zberom osobných údajov formou dotazníkov v intenciách školského zákona plnia svoju zákonnú povinnosť, ktorá im z tohto predpisu vyplýva. Avšak na základe informácií, ktorými úrad disponuje,  v niektorých častiach ministerstvo prostredníctvom Centrálneho registra spracúva osobné údaje v širšom rozsahu ako je nevyhnutné.“  Takýto postup nie je podľa úradu v súlade so zásadami spracúvania osobných údajov v zmysle zákona o ochrane osobných údajov.

Následná reakcia Ministerstva školstva o prebiehajúcom zbere údajov bola viac ako prekvapujúca: „ Až po ukončení prvého zberu a jeho spracovaní bude jasnejšie, ktoré údaje sú skutočne nevyhnutné.“ V preklade to pre rodičov znamená - dajte nám požadované údaje a keď ich budeme mať rozhodneme, že ich nepotrebujeme. Naozaj veľmi logické.

Aj toto je len dôkaz toho, že vláda prepojením rôznych štátnych registrov nezjednodušuje život občanov a cez reformu štátnej správy a projekt ESO chce dosiahnuť jediné – centralizovať moc a mať prehľad o každom z nás.

Pre zaujímavosť aké údaje školy na základe usmernenia ministerstvom požadujú:

 1. Meno a priezvisko, rodné priezvisko
 2. Dátum, miesto, okres a štát narodenia
 3. Dátum a miesto úmrtia rodiča
 4. Rodné číslo
 5. Pohlavie matky a pohlavie otca
 6. Národnosť
 7. Štátne občianstvo
 8. Spôsobilosť na právne úkony
 9. Rodinný stav
 10. Adresa bydliska a druh pobytu
 11. Zákaz pobytu
 12. Kontakt na účely komunikácie
 13. Dosiahnuté vzdelanie
 14. Adresa sídla podnikania alebo zamestnávateľa

Celkom zaujímavý zoznam. Dôvody získavania niektorých údajov som nezistil ani po dlhodobom skúmaní. Tak napríklad čo ministerstvo očakáva od odpovede na otázku pohlavia matky a otca? Sú chvíle keď neviem či som chlapec alebo dievča, ale takých chvíľ nie je veľa. Tak isto otázka na národnosť – veď v štatistických zisťovaniach sa objavujú odpovede ako Eskimák, Pigmej...V prípade kontaktu na účely komunikácie by som ja ministerstvu uviedol adresu školy, lebo komunikovať s učiteľmi chcem na ich domácej pôde. Triednemu učiteľovi ako osobe, ktorá zodpovedá za moje dieťa rád poskytnem telefonický aj mailový kontakt, ale prečo by som ho mal dávať ministerstvu.

Takto by sme ďalej mohli pokračovať v úvahách prečo štátna inštitúcia požaduje údaje, ktorých validita je otázna.

Preto netrpezlivo očakávam odpoveď na otázku: „Pán minister načo sú Vám moje osobné údaje?“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?